2005 skulle bli sesongen hvor ÅFKs andrelag, populært kalt B- gjengen, virkelig skulle vise at vi skulle være med å knive om opprykk til 5.divisjon. Vi havnet i år i ”reisepulja”, med to turer til Sigdal, en tur til Krødern, en til Vikersund, for ikke å snakke om langturen til Ål. I tillegg skulle vi igjen møte gode andrelag som Solberg 2 og Hokksund 2, men utfordringene syntes overkommelige for en optimistisk gjeng fra Kollen, i alle fall i utgangspunktet. Oppkjøringen startet lovende, med brukbar oppslutning på treningene. Treningskampene startet også bra med seier over DBK og 5.plass i Nybyen Cup. Deretter fulgte et knalltap mot Hokksund, et godt uavgjort resultat mot SIF 3, før vi igjen fikk et braktap, denne gangen mot Nybyen, rett før seriestart. Kun et fåtall av B-gjengen deltok under årets treningsleir til Gøteborg, og TT var derfor meget spente på hvor godt forberedt laget var til første seriekamp. Seriestarten mot ÅL ble spilt på Gulskogen kunstgress, ettersom GIF Gress ikke var åpnet for spill enda. Kampen endte 4-3 til ÅFK, uten at det kan sies at vi imponerte. De neste kampene skulle heller ikke gi oss noen gode tilbakemeldinger på vårt treningsarbeide i oppkjøringen, idet vi avga poeng mot antatt svakere motstandere i den ene kampen etter den andre. Riktignok slo vi Solberg 2 hjemme i fjerde kamp, laget vi senere skulle knive om opprykket med, men vi gikk igjen på en stjernesmell i neste kamp, da vi tapte borte mot det desiderte bunnlaget Sigdal. Det er ingen tvil
om at vi ødela opprykksjansene våre med disse håpløse kampene på vårsesongen. Kampene vi spilte etter ferien var desto bedre, med kun ett tap og en uavgjort. Nå skal imidlertid Solberg 2 ha honnør for en meget sterk sesong, noe 1 uavgjort og kun 2 tap, samt en solid målforskjell til fulle beviser. Neste år er det ÅFK 2 sin tur til å være det ”umulige” laget!! Spillergruppa som ÅFK 2 har hatt til rådighet i år har uten tvil vært tidenes sterkeste B-gjeng! Litt urettferdig å plukke ut enkeltspillere ettersom alle får mer enn godkjent av TT i år, men det er allikevel ingen tvil om at noen har spilt en større rolle for B-gjengens fremganger i år enn andre; Thomas Lunde; Lagets ubestridte ”brasilianer” og underholdningsalibi. Har tatt tak i enkeltkamper, hvor laget har slitt, og nesten på egenhånd snudd kamper med sin evne til å vinne baller og snu spillet. Er en ung gutt med masse fotball i kroppen og skylder seg selv å teste ut dette på vårt a-lag i 2006 sesongen. Lykke til Thomas! Du var årets spiller for ÅFK 2 i 2005. Cato Lauritsen; Uten tvil lagets mest effektive og hardtskytende spiller! Gamle ”Drusowitch” har en egen evne til å redde dagen når det butter som mest, og da gjerne med lave susere fra 25 meter. Blir årets Scoringsprins for B-gjengen i år, også for sin evne til å være på rett plass til rett tid. Tar også med seg Kelnerpokalen, da det har vanket mange målgivende ”bananinnlegg” fra hans venstre kant i år. Håper du holder koken neste år også kompis! Anders Tærud; Var selve
dynamoen på midtbanen i vårsesongen, etter ferien ble han også brukt med stort hell på flanke! Anders er en kjernekar og ikke minst en meget god spiller, som forhåpentligvis kommer til å gjøre mange gode sesonger i den gule trøya i fremtiden. Rolf Næslund og Fredrik Askjem trappet ned fra 3- divisjon foran årets sesong og har vært svært solide for oss begge to! Jan Vidar Haugstulen , Espen Børsum og Geir Erik ”Gæsha Nilsen har vært de a-lagsspillerene som har vært med B-gjengen ved flest anledninger. Dette er helt klart kvalitetsspillere som har bidratt til å heve laget vårt mange hakk! Jeg er veldig spent på hvem av våre spillere som står frem neste sesong! Utover det vil jeg takke alle våre spillere for en flott sesong! Må innrømme at jeg trives veldig godt med hele gjengen og jeg tror det gode miljøet i laget er en suksessfaktor i seg selv! Vil også få takke vår kjære lagleder Bjørn Reiersrud, som igjen har gjort en kjempejobb rundt laget. Referater, kåringer, statistikk, konkurranser. Mannen er et fenomen på den fronten! At han neste sesong blir å finne i teamet rundt a-laget er sånn sett helt naturlig. Jeg vil også takke Dag Grøterud, som gjennom flere sesonger også har vært en slags ass.lagleder/matr.forv. for b-laget. Dette har han gjort flott, selv om han ikke alltid har vært enig med undertegnede om disposisjonene på banen :o) Vi står på terskelen av en ny sesong, og jeg gleder meg til en ny sesong med B- gjengen!!
Sportslig hilsen Richard.

Kollenfakta fra 2005

President Jarle Finnestrand
Nestformann Bjørn Tore Nordahl
Økonomileder Fredrik Askjem
Markedssjef Richard Hagel
Sportslig leder Leif Helge Nordahl
Sportsligleder Richard Hagel
Dugnadssjef Henning Riise
Manager Leif Helge Nordahl
Manager Jan Wendelborg
Teamchief Monica Johansen
Captein Lars Christian Stokka
Vise Captein Bjørn Even Stabæk 
Vice Vice Vice Captein Kai Guddal 
Manager ÅFK 2 Richard Hagel
Teamchief ÅFK 2 Bjørn Reiersrud
Manager ÅFK Jr Vidar Vesterås

Bildearkiv fra 2005

A05 ROS Nordahl 05A KIL EvensenHolmGuddal A05 Vollen 3

Spillerstallen 2005

Spiller Kamper Mål Assist BB
Fredrik Volden 22 2 9 7
Petter Kalmo 22 1 2 4
Lars Chr Stokka 21 18 4 9
Stian Brekke 21 0 0 10
Thomas Backe 20 5 5 8
Amund Evensen 19 2 0 4
Bjørn Even Stabæk 19 1 0 6
Mats Frøshaug 19 0 1 6
Ronny Lian 18 2 3 1
Kai Guddal 17 1 0 4
Morten Idal 17 1 5 4
Øyvind Syvertsen 13 3 1 4
Jørgen Holm 12 0 1 4
Hinrik Pallson 10 4 0 0
Jan V Haugstulen 8 0 0 0
Jørgen Flåtene 8 0 0 0
Thomas S Larsen 8 0 0 0
Espen Børsum 7 0 0 0
Pål R Kornerud 7 0 0 0
Geir Erik Nilsen 4 0 0 0
Vegard Lund 3 0 0 0
Fredrik Askjem 1 0 0 0
Rick Andersen 1 0 0 0
Thomas Lunde 1 0 0 0
Vidar Tenman 1 0 0 0


Copyright © Åskollen FK - aafkadministrasjon@aaskollen.no